تحلیل حال و آینده نرخ مس در بازار های جهانی

 تحلیل حال و آینده نرخ مس در بازار های جهانی

 

خبرگزاری فارس: واحد تحقیقات یک شرکت کارگزاری بورس تحلیلی از حال و آینده نرخ محصول مس در بازار های جهانی ارایه کرد.
بهگزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پی بهبود قیمت محصولات فلزی دربازار های جهانی، واحد تحقیقات کارگزاری بانک صنعت و معدن تحلیلی رادرخصوص روند حال و آینده محصول مس کرده است.
*
بهبود اقتصاد با افزایش قیمت مس

بالارفتن قیمت مس در حدود ۳ دلار نشانگر رشد صنعت و افزایش تقاضا برایمس است. قیمت مس در بورس کالای لندن و نیویورک در بالاترین قیمت خود در دراین مدت است به طوری که قیمت مس در ۲۳ اکتبر به بیش از ۳ هزار دلار رسیدکه نسبت به سال ۲۰۰۷ و پس از برنامه تعدیل نیرو در شرکت Freeport/McMoRan که به رقم ۲۰۰ دلار رسیده بود ،افزایش چشمگیری داشت. شرکت مذکور قصدبازگشائی مجدد معدن خود در ایالت آریزونا را دارد ولی این شرکت برنامه‏ایبرای افزایش تولید در معادن Saffordو Morenci (محلی که سال گذشته با تعدیلنیروی هزار نفری مواجه شده بود) ندارد. معدن Morenci یکی از سه معدن بزرگتولید کننده مس در دهه‏های اخیر بود. همچنینFreeport/McMoRan یکی ازبزرگترین شرکت‏های معدنی است که درآمریکا،آمریکای جنوبی وهند دارای فعالیتاست.
طی سه ماه گذشته محصولاتی چون آلومینیم، نیکل، روی، قلع و مس حدود ۲ درصد افزایش نرخ داشته‏اند.
مس یکی از مهمترین سرخط خبرهای اخیر بود. در Southern Times Africa گزارشی مبنی بر عدم تامین تقاضای جهانی مس آمده است. به گزارش رویترزاقتصاد رو به بهبود آمریکا قیمت مس را به بالاترین قیمت خود در ۱۳ ماهاخیر رساند “. به گزارش بلومبرگ نیز مس بهترین هفته را در ۲ ماه اخیر داشت “.
این خبری خوب برای بسیاری از شرکت‏های معدنی است و آنان امیدوار بهافزایش میزان فعالیت خواهند شد. علاوه بر این نشان دهنده بازگشت مجددکارگران و بهبود اشتغال است.
مس کالایی اساسی است به طوری که در تجهیزات پیشرفته تکنولوژی تا درصنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. وقتی تقاضا برای مس بالا می‏رودنشان‏دهنده این نکته است که روند ساخت و ساز رو به افزایش است. بسیاری ازآگاهان نقش مس را بسیار تعیین کننده و نشان دهنده رشد تقاضای بازارمی‏دانند.
*
افزایش مجدد قیمت مس در بورس لندن
فلز مس در پی رشد اخیر چین و اعلام تولید ناخالص ملی (GDP) از سویآمریکا امید به پیشرفت دارد و بازار رو به رشدی برای فلزات در آیندهپیش‏بینی شده است. بر اساس گزارشات، رشد GDP آمریکا در سه ماهه سوم ۳.۲درصد است که نشان دهنده رشد مطلوبی است چرا که در سه ماهه دوم ۷ دهمدرصد کاهش داشته است .
بازار انرژی و در درجه کمتر بازار فلزات می‏توانند بهترین دلیل برایرشد GDPآمریکا باشند. اگرچه ارقام بیانگررویدادهای زمان گذشته نیز هستندولی آنها به خوبی زمان رشد اقتصاد آمریکا را نشان می‏دهند. این ارقام نیزهمچنین می‏توانند نشان دهند که اقتصاد آمریکا چگونه می‏تواند از مخارجمصرف‏کنندگان ،افزایش مخارج دولت(به خاطر حمایت غیر مستقیم دولت) و افزایشصادرات(کاهش ارزش دلار) سود ببرد. ولی شرکت‏ها همچنان با سرعت کمتریعملیات عرضه ذخایر خود را انجام می‏دهند. رشد مثبت ‏باید از رشد فلزاتپشتیبانی کند.
در این روند مس یکی از پیشتازان است که بهای هرتن آن به ۶ هزار و ۷۰۰دلار رسید. افزایش در بازار شانگهای می‏تواند نشان‏دهنده افزایش به خریددر چین باشد.کاهش در سطوح قیمت بازار سهام که در هفته گذشته به ۴.۲ درصدرسید باعث افزایش تمایل به خرید است.
ارقام واردات از سوی گمرک چین نشان دهنده افزایش واردات مس خریداریشده تا ۲۸.۷ درصد نسبت به آگوست است. با وجود اینکه بازار چین به خوبیتامین شده اما رشد تمایل به خرید در حال افزایش است. در هر حال رشد قیمتمس می‏تواند به دلیل شکست مذاکرات افزایش حقوق کارکنان معدن BHP و همچنینافزایش تمایل به خرید در چین افزایش یابد.
قیمت آلومینیم نیز به دلیل روند روبه رشد در قیمت فلزات نیز رو بهبالاست ولی به دلیل ذخایر بالای آلومینیم احتمالا کاهش یابد.فلز روی نیزافزایش قیمت را تجربه کرد و به بالاتر از ۲ هزار و ۳۰۰ دلار رسیدکه این بهدلیل کاهش در ذخایر بازار بورس لندن است که می تواند منجر به افزایش قیمتبه بالاتر از ۲ هزار و ۴۰۰ دلار برسد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

wordpress theme powered by jazzsurf.com